Nikola Tesla vs. Thomas Edison. Pojedynek dwóch gigantów elektryczności!

Wynik pojedynku może wydawać się przesądzony. Edison to bezwzględny przedsiębiorca, Tesla to geniusz i wizjoner. Postanowiłem jednak nieco zgłębić historię łączącą obu panów.

W czerwcu 1884 roku młody Tesla przyjeżdża do Nowego Jorku, jego cel to praca w laboratorium Edisona. Rekomendacje przywiezione z Paryża (pracował w europejskim oddziale Continental Edison Company) sprawiają, że zostaje przyjęty.

Na początku współpraca zapowiada się całkiem nieźle. Serb zabłysnął swoim geniuszem proponując zastosowanie prądu przemiennego co zwiększyłoby znacznie wydajność produkcji energii elektrycznej. Urażone ego wielkiego wynalazcy nie pozwoliło uznać tak wielkiej zasługi pracownika (zmiana zwiększyła by wydajność o 50%).

Nie rozumiesz naszego Amerykańskiego poczucia humoru – powiedział Edison i nie wypłacił obiecanej nagrody.

To wydarzenie zakończyło współpracę dwóch pionierów elektryczności, którzy od tej pory zaczęli ze sobą rywalizować. Takie były początki, narodziny prądu przemiennego.

Wojna AC DC

Generator prądu przemiennego szybko pozyskał inwestorów. Instalacje Tesli oświetliły stacje kolejowe Western Union. Założona firma, Tesla Electric Light Company zyskiwała na popularności i sile.

W wyniku rosnącej ekspansji TELC konkurencja nie pozostała obojętna, rozpoczęto wojnę propagandową. Z pewnością nie bez znaczenia pozostały też dawne urazy.

Oto w jaki sposób Edison próbował przestraszyć ludzi prądem zmiennym: na metalową platformę podpiętą do prądu AC zwabiał zwierzęta, aby je w ten sposób zabijać. Raz użył do tego okrutnego eksperymentu słonia! Sprawą zainteresowały się władze stanowe, ale tylko po to, aby sprawdzić możliwość zabijania skazańców przez prąd Tesli.

Zobacz również: Wideorecenzja: Acer Aspire S3

Dla Edisona była to woda na młyn – prąd który płynie w domu Kowalskiego, będzie zabijał ludzi na żądanie. Czy to nie szatański plan, czarny PR dla konkurencji?

Dokonania i ich wpływ na świat

Niewątpliwie obaj wynalazcy wnieśli przełomowe odkrycia do świata elektrotechniki bez których dzisiaj nie można by się obejść. Zobaczmy jakie owoce konkretnie przyniosła ich praca.

Najważniejsze wynalazki Nikola Tesli: Thomas A. Edison wraz ze swoim zespołem:

— silnik elektryczny i prądnica prądu przemiennego który do dzisiaj plynie w liniach energetycznych biegnących do naszych domów,

— opracował  na podstawie swojej cewki indukcyjnej pierwsze radio,

— elektrownia wodna i dynamo rowerowe,

— zdalne sterowanie za pomocą radia,

— cewka wysokonapięciowa o której także mowa w artykule "Ogromna cewka Tesli made in Poland"

— silnik i prądnica prądu stałego,

— usprawnił telefon A. G. Bella,

— fonograf oraz kamera filmowa,

— chłodziarka (dzisiaj nazywana lodówką),

— opatentował żarówkę elektryczną oraz ją upowszechnił,

— odkrył emisję termoelektronową,

— otworzył elektrownię publicznego użytku,

- zbudował akumulator zasadowy

Motywacje do działania

Czym kierują się twórcy, co ich popycha do działania? Niektórzy chcą zmieniać świat na lepsze, inni po prostu zarabiać pieniądze. Ci pierwsi zazwyczaj nie wiedzą jak się do tej zmiany zabrać, mają ideę, która potrzebuje ogromu pracy, organizacji i dyscypliny.

Jak się okazuje, to właśnie biznes może być taką drogą do realizacji i wprowadzenia idei w życie. Dlaczego? Bo to po prostu się sprawdzało wtedy jak i teraz, pieniądze są informacją zwrotną, że to „coś” działa i jest potrzebne ludziom.

W moich oczach Nikola Tesla to wielki umysł, człowiek tworzący idee wybiegające częściowo poza czasy, w których żył. Jego odwieczny rywal – Edison – niekoniecznie musiał być wynalazcą, przecież patenty sygnowane jego nazwiskiem powstawały zazwyczaj w laboratorium, gdzie pracował sztab naukowców.

Owszem, musiał się znać na technice i być dociekliwym, ale jego zadaniem było stworzyć biznesplan, wyjść z gotowym produktem do realnych ludzi.

Kto miał rację?

Z perspektywy czasu łatwiej nam ocenić, kto w tym konflikcie miał rację.

Edison został zmuszony przez zarząd General Electric do produkcji prądu przemiennego w swoich elektrowniach, Tesla zarobił na swoich patentach.

Być może cały proces byłby szybszy i tańszy, gdyby nie wybujałe ego pioniera elektryczności, Tesla zaś miałby swojego sponsora w postaci człowieka biznesu.

Prąd stały okazał się równie ważny i potrzebny, zastosowano go po prostu w innej części techniki. Ktoś kiedyś powiedział: „prąd stały i zmienny to dwie strony tej samej monety”. Czy ten cały galimatias był potrzebny aby to zrozumieć? Możliwe.

Konflikt, który podzielił wynalazców, sprawił że stali się śmiertelnymi wrogami.

Jeden zabijał zwierzęta, żeby oczernić rywala, drugi uważał go za oszusta i w takim świetle go przedstawiał.

Jestem ogromnie ciekawy jak Wy oceniacie starcie tych dwóch nietuzinkowych osobowości. Tesla czy Edison?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Oglądasz filmy w sieci? Sprawdź, co ci grozi Jak osiągnąć sukces na miarę Apple? Wystarczy kierować się jedną, prostą zasadą Strony WWW ciężkie, jak demo Dooma. Naprawdę potrzebujemy tych wszystkich danych? Wirtualna rzeczywistość: damy ci wszystko, tylko nie ściągaj gogli Motoryzacja jest chora, Apple ją uzdrowi: buduje autonomiczny samochód

Popularne w tym tygodniu:

FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień